Érdekes Fehérvár

A Szent Család titka

2019. november 29. - Rolf Singer

Nemrég ráleltem a "fehérvári Házsongárd", azaz a Hosszú temető talán legszebb síremlékére - a kápolna mögött található és a Szent Családot ábrázoló alkotást a közelmúltban szabadították ki a túlburjánzó növényzet fogságából. Sajnos alkotói szignót nem találtam a rajta, de elhatároztam, hogy…

Tovább

Igazságosság és Bölcsesség

A Városháza allegorikus épületszobrait a kismartoni Thomas Walch faragta 1717-ben, ám a történelem viharát csak Prudentia (Bölcsesség) vészelte át, az eredeti Iustitia (Igazságosság) 1956-ban súlyosan megsérült - az új figurát Szakál Ernő készítette 1960-ban. Úgy vélem, e képen jól megfigyelhető, a…

Tovább

Tükör által homályosan

A képen a Szabadművelődés Háza, Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola látható. Az egykori Úttörő- és Ifjúsági Ház 1972-ben épült fel Schulz István tervei alapján, az ötszintes épületrész tetejére 1976-ban helyezték a csillagvizsgáló 6 méter átmérőjű gömbkupoláját, a középiskolaként működő…

Tovább

Kitáblázva 2. rész

A Berényi út és a Csutora utca sarkán álló épületet - a házszám felett elhelyezett tábla szerint - Németh László tervezte. Szintén az ő munkája a Deák Ferenc Kereskedelmi és Vendéglátó Szakiskola, mely egy évvel korábban, 1990-ben épült fel, és nem mellesleg 2007-ben elnyerte Székesfehérvár…

Tovább

Keresztre feszítve

Fadrusz János szobrászművész 1903. október 25-én hunyt el, mindössze 45 évet élt. Sírját - mely a Kerepesi temetőben található - 1926 óta leghíresebb művének egy bronzba öntött példánya díszíti. A megrendítően realista alkotás eredetije 1891-ben készült vizsgamunkaként. A művész saját magát…

Tovább

A névtelen sír rejtélye

Nemrég egy rettentően érdekes síremlék-együttesre akadtam Székesfehérvár egyik legöregebb sírkertjében, a Szedreskerti temetőben, azonban a kőelemek egyikén sem találtam feliratot. Szerencsére kaptam egy remek tippet, így végül kiderült, ki is készítette ezeket a különleges faragásokat. A…

Tovább

Tűzfalfestmény a Márvány udvarban

Az úgynevezett Márvány udvar (Fő utca 3.) tűzfalának festményét - azaz Székesfehérvár első tűzfalfestményét - Ónodi Károly és Vinoczai Viktória kettőse készítette 2016 nyarán, másfél hónap leforgása alatt. A mintegy 110 négyzetméteres képen elvileg a Szent Korona, az Országalma, illetve egy a…

Tovább

A falra festett strand

Minden fehérvári ismeri a Csitáry G. Emil Uszoda homlokzati falfestményeit, de kevesen tudják, kik is készítették ezeket a képeket. Nos, ugyan nevekkel én sem szolgálhatok, de nemrégiben tudomásomra jutott, hogyan is születtek ezek az alkotások. De még mielőtt a festményekről írnék, hadd ejtsek…

Tovább
süti beállítások módosítása