Érdekes Fehérvár

Gyönyörű romház a vasúton túl

2019. április 29. - Rolf Singer

Bercsényi utca 1.

Tovább

Sztálin helyett a haza bölcse

A II. világháború után legelőször a szőnyegbombázott Vasútvidéket építették újjá - a városrész lakóépületeinek nagy része a neoklasszicista gyökerekkel bíró szocialista realizmus jegyében fogant. Az egyik legkellemesebb küllemű fehérvári szocreál épület a Deák Ferenc utca és a Béke tér sarkán álló…

Tovább

Kastélyok pusztulófélben

Két Székesfehérvárhoz tartozó kis településen is található kastély - vagy legalábbis ami megmaradt belőlük. Ugyanis a kisfaludi Simay-Holczer-kastély és a csalapusztai Kégl-kastély is borzasztó állapotban van - ezek az egykor gyönyörű épületek jelenleg üresen állnak, sorsuk kilátástalan. A…

Tovább

Öreg temetők, régi sírok és szakrális emlékek Csóron

Tavaly kaptam egy tippet, miszerint az iszkaszentgyörgyihez hasonlóan a csóri temető is igencsak érdekes. Ottjártamkor viszont kiderült, hogy nem is csak egy régi sírkertje van a községnek, ráadásul a katolikus templom szoborkertjében is találni egy igen különleges síremléket. Aztán úgy döntöttem,…

Tovább

Virágos Fehérvár

Így tavasszal virágba borultak Székesfehérvár terei és parkjai, és persze készítettem is egy-két fotót az érdekesebbnél érdekesebb virágkompozíciókról, melyeket igazán érdemes megcsodálni. Klebelsberg Kuno mellszobra és a közeli virágoskert a Zichy ligetben. Az egykori vallás- és…

Tovább

A vörös kereszt

Székesfehérvár talán legkülönlegesebb feszülete az Öreghegyen, pontosabban a Pozsonyi út és a Zsolnai út sarkán található, közvetlenül a Farkasdi u. nevű buszmegállóhely mellett. E XVIII. századi szakrális emlékmű - melyet a helyiek nemes egyszerűséggel vörös keresztnek neveznek - fakeresztje íves…

Tovább

Kotsis Iván fehérvári évei

Dr. Kotsis Ivánt a harmincas évek közepén hívta meg a Schmidl Ferenc vezette Városi Mérnöki Hivatal, hogy szakértelmével és tapasztalatával segítse a fehérvári építészek munkáját a Szent István király halálának 900. évfordulója alkalmából megrendezendő ünnepi év előkészületeiben - az akkor már igen…

Tovább

Ami a Bierbauer-házból maradt...

A XVIII. századi Bierbauer-ház anno a Zichy-palota és a Városháza között állt. Kotsis Iván tervei szerint, a  Városháza új épületegyüttesének kialakítása során, 1936-ban bontották el. Azonban néhány értékét sikerült megmenteni: Szűz Mária szobrát - mely vélhetően a város legöregebb köztéri…

Tovább
süti beállítások módosítása