Érdekes Fehérvár

Az art deco Fehérváron

2019. július 29. - Rolf Singer

A két világháború között kiteljesedő art deco volt az első művészeti stílus, mely a világ minden tájára eljutott - így természetesen Magyarországra is, ám politikai okok miatt a magyar építészetben nem vált meghatározóvá: a hazai art deco épületállomány a szecessziós tizedét sem éri el.…

Tovább

Különlegességek a kisfaludi temetőben

A márványból készült temetőkeresztet - mely alkotáson nem a megfeszített, hanem a feltámadt Krisztus látható - 2010-ben állíttatta Kisfalud lakossága. Az új kereszthez méltó lélekharangot pedig 2011. november 4-én szentelték fel. A művészi haranglábat Bálint József fafaragó (az iszkaszentgyörgyi…

Tovább

Visszatérés a Béla útra

Miután szüleim a közelmúltban felfedeztek néhány olyan síremlék-különlegességet Székesfehérvár köztemetőjében, melyeket én azelőtt nem ismertem, úgy döntöttem, hogy újra bebarangolom a hatalmas sírkertet, hátha én is találok még érdekességeket. A temető nyugati oldalát korábban nem jártam…

Tovább

Az Öreghegy különleges rádióállomása

Az Öreghegyi Rádióállomást 1942-ben helyezték üzembe. Különlegessége, hogy a régi üzemi épületet úgy építették meg, hogy az elhagyott kőbánya szabadtéri fejtéséhez vezető, kőbe vágott utat kiszélesítették és kimélyítették - maga az épület a kitermelt kövekből épült és a teteje az eredeti tereppel…

Tovább

Corpus Hungaricum

A meglehetősen bizarr szobor "a minden bajból is feltörő magyar testet ábrázolja", alkotója az 1956-os forradalom leverése után távozó, később Japánban élt Wagner Nándor. A gipszbe öntött műalkotás majd' ötven évig porosodott a város múzeumának raktárában - a Nagy Benedek által öntött bronz verziót…

Tovább

"Ember tervez, Isten végez."

A szobrot édesapámék fedezték fel a Béla úti köztemető keleti részén. A bronzalak, mely vélhetően a város legfiatalabb sírszobra, egy - egyelőre még - felirat nélküli gránit sírkövön található.A körülbelül 60 cm magas alkotás egy szarvaskoponyán megpihent, gyászoló angyalt ábrázol pohárral, illetve…

Tovább

Szent Sebestyén

Az 1800 és 1807 között, Fridl Károly rajzmester tervei szerint felépült Szent Sebestyén-templom eredeti Szent Sebestyén-szobra megsemmisült a II. világháborúban. A "pestis-szent" jelenlegi alakja 1978. május 15-én került az oromzatra, a 80 méter magas tornyok közé, alkotója: Braun János.

Tovább
süti beállítások módosítása