Érdekes Fehérvár

Az "iskolaépítő" Széll László fehérvári munkái

2019. február 18. - Rolf Singer

Életem során igencsak sokat koptattam a Deák Ferenc utca járdáit, mivel általános iskolába és gimnáziumba is a Vasútvidékre jártam. De bevallom, még diákként a tanintézetek falai között nem igen töprengtem azon, vajon kik is álmodhatták meg ezeket az épületeket, így anno nem is tudtam, hogy mindkét iskolát ugyanaz az építész tervezte.

isk_2.jpg

kollazsok101.jpg

Széll László 1903. május 9-én született Makón. Felsőfokú tanulmányait 1922 és 1927 között végezte a budapesti Műegyetemen, ahol később ő maga is tanított évtizedeken át. Pályája kezdetétől a korszerű épületszerkezetekkel és építéstechnológiával foglalkozott. Építészi és oktató munkája mellett a szakirodalmi munkássága is jelentős - mindezek elismeréseképpen pedig 1973-ban megkapta a legrangosabb szakmai kitüntetést, az Ybl Miklós-díjat. Viszonylag sok iskolaépület készült tervei alapján, az ő nevéhez fűződnek a fehérvári vasútállomás környéki iskolák is.

dscn6222.JPG

1937 és 1938 között épült fel a Magyar Királyi Szent István Középfokú Gazdasági Tanintézet - a Dunántúl első ilyen profilú oktatási intézményének nyolc tantermes épülete a vasútállomás nyugati oldalán, a tér általános és részletes rendezési tervének vonalait követve helyezkedik el. Az egyemeletes, L alaprajzú és modern stílusú, ám népies történelmi hagyományú részletekkel rendelkező iskolaépületet többször is bővítették: először 1971-ben, majd 1990 körül a tetőterét újabb osztálytermekkel építették be - e munkálatok során készült az üvegezett timpanon a főbejárat felett. Jelenleg a Vasvári Pál Gimnáziumnak ad otthont.

dscn6219y.JPG

dscn9996.JPG

dscn6825.JPG

Igazi különlegességnek számítanak az épület valódi art deco korlátjai és rácsai: a lépcsőkorlát, az utcai vaskorlát - melyen az építés évét jelző 1938-as évszám olvasható - valamint a földszinti és az alagsori ablakok kovácsoltvas védőrácsai. De érdemes jobban megfigyelni az iskola tornatermének végfalát is, mely erős Heimatschutzstil-hatásról árulkodik - ez a stílus tulajdonképpen a német népi- és a modern építészet ötvözésének számít, és a náci építészettel azonosítható (bár a megjelenése valójában a XX. század legelejére tehető).

dscn6873.JPG

dscn6266.JPG

dscn9753.JPG

dscn9761.JPG

dscn9755.JPG

dscn6858_2.JPG

A gazdasági iskolától nem messze épült fel 1941 és 1943 között (a munkálatok elhúzódását a háború miatti pénz- és anyaghiány okozta) a Horthy Miklós Állami Polgári Fiúiskola kontyolt tetős, enyhe ívű árkádsoros, szintén népies részletekkel bíró épülete. A világháborúban súlyos károkat szenvedett, de újjáépítették, 1960-ban pedig megtoldották egy modern épülettömbbel, melyet már Pordán H. Ferenc tervezett. A két, egymástól formai eszközeiben teljesen eltérő épületrészt egy felfelé vastagodó lábakra állított híddal kötötték össze. A régi tömb állomásra néző szárnyában az alsó szinten az étkező, felül a tanári szobák találhatók, a Lövölde utcai szárnyban - melyet a tornaterem végfala zár le - pedig az osztálytermek. Ma már Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola az intézmény becses neve.

dscn6272.JPG

dscn6260.JPG

A Béke téri épület legmarkánsabb eleme kétségtelenül a homorú homlokzat lépcsőre emelt, olaszos hatású, ám stilizált dór oszlopos árkádsora. A tervező méltán remélte, hogy a vasúton érkezőkre igen kellemesen fog hatni az épület. De nem szabad elmenni az eredeti földszinti ablakrácsok mellett sem - ezeken a város címerén is szereplő három tornyos vár és annak nyitott várkapuja látható.

kollazsok105.jpg

Ahogy már egyszer említettem, Széll László nevéhez több iskolaépület is fűződik, ilyen munkája található még Baján, Kiszomborban, Orosházán, Móron és Tatán is. 1976-ban hunyt el Budapesten, sírja a Farkasréti temetőben található. Az ő általa tervezett székesfehérvári épületek koruknak színvonalas építészeti megnyilvánulásai, ám már akkoriban is siralmas állapotban voltak, amikor én iskolás voltam, és a helyzetük sajnos mit sem változott azóta. A Vasvári épületéről híresztelték korábban, hogy lebontják, ám ez azóta sem történt meg, és remélem nem is fog.

Forrásaim:

  • Mérnökök Fejérben - 2011 (Kovács Eleonóra)
  • Székesfehérvár Kulturális Örökségvédelmi Hatástanulmány 7. Kötet - 2010 (Csutiné Schleer Erzsébet)
  • Táj-kert blog ("Szocdeco, art real" és egyéb stílusirányzatok. c bejegyzés)
  • kodaly-szfvar.sulinet.hu - Az iskola története

 

Rolf Singer

A bejegyzés trackback címe:

https://erdekesfehervar.blog.hu/api/trackback/id/tr7314617726

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása