A monumentális Prohászka-emlékmű mögött építették fel a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum új, "alternatív városkapuként is értelmezhető" látogatóközpontját, melynek ünnepélyes felavatására november 14-én kerül sor.
A középkori eredetű Lakatos utca 7-es számú foghíjtelkét 2014-ben vásárolta meg a Püspökség azzal a céllal, hogy a püspökkert szomszédságában, az egykori Monostor-bástya helyén egy új raktárat építtessenek gyűjteményeik tárolásához. Még ugyanabban az évben kiírták a meghívásos pályázatot az épület terveire, de a forrásra csak két évvel később, 2016-ban tudtak pályázni. Időközben elbontották a területen lévő romokat, és megtörtént a régészeti feltárás, mely során egyébiránt igen gazdag középkori kőfaragvány-leletre és számos egyedi épületszobrászati elemre bukkantak a kutatók.
Csány Zoltán egyházmegyei főépítész elmondása szerint a tervezésnél az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy az új épület szervesen illeszkedjen a török időkből megmaradt várfalszakaszt lezáró Prohászka-emlékműhöz (építész: Weichinger Károly, szobrász: Ohmann Béla) - "mintegy a meghosszabbítása legyen annak". Végül Gutowski Róbert terveit fogadták el, aki - Smohay András múzeumigazgató szavaival élve - "egy nagyon markáns megjelenésű, bástyára emlékeztető nagy tömeget" álmodott meg. Végre egy épület, mely nem akar a régiekhez hasonulni, mégis tökéletesen harmonizál történelmi környezetével, ráadásul úgy "nőtt egybe" a harmincas-negyvenes évek divatos novecentójának egyik legjelesebb alkotásával, mintha mindig is összetartoztak volna. A tervező munkáját dicsérik Csutiné Schleer Erzsébet építész és városvédő szavai is, aki legutóbbi beszélgetésünk alkalmával a város legszebb kortárs épületének nevezte az új látogatóközpontot, mely alul míves kő-, felül szép téglaburkolatot kapott. A látogatóközpont alsó szintjén többek között interaktív kiállítás, ajándékbolt, kőtár, látványraktár és a Magyar Szent Család kultuszát bemutató tematikus kiállítótér várja majd a "zarándokokat", az épület emeletén pedig múzeumpedagógiai foglalkoztató termek kaptak helyet. És megjegyzendő még, hogy a teljes fűtési rendszer megújuló energiával, hőszivattyús fűtési rendszerrel került kialakításra.
Forrásaim:
- Kocsis Noémi: Eltűnik a Lakatos utca utolsó foghíjtelke (teleelettel.hu)
- Majer Tamás: Javában épül a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum: évszázadok, korszakok, stílusok találkoznak (feol.hu)
- szekesfehervar.hu
- szfvar.katolikus.hu
Rolf Singer