Érdekes Fehérvár

"Akit Jeruzsáleminek nevezünk"

2022. december 31. - Rolf Singer

December 17-én domborműves emléktáblát kapott a Romkertben Magyarország egyik legellentmondásosabb megítélésű uralkodója, II. András - aki egyesek szerint gyenge kezű, tékozló király volt, míg mások szerint az Árpád-ház legnagyobb hatású reformere - természetesen az általa kiadott Aranybulla 800 éves évfordulója apropójából. Alkotója, Nagy Benedek - úgy vélem - a budapesti Hősök terén található Senyei Károly-féle ábrázolást vette alapul a király alakjának megformázásakor. A koronás fő mellett a következő mondat olvasható: "II. András apostoli király által 1222-ben Székesfehérváron kiadott Aranybulla a magyar alkotmányos jogrend alapja". Azt azért meg kell jegyezni, hogy bár a hagyomány azt mondja, Fehérváron - méghozzá a Csúcsos-hegyen (Noé hegyén) - hirdették ki a híres kiváltságlevelet, valójában semmiféle hiteles dokumentum nem támasztja alá, hogy a kibocsátás, aláírás, deklaráció e városban s ünnepélyes keretek között zajlott volna. A szöveg felett - a távolban - Margat várának körvonalai rajzolódnak ki.

dsc_1748_1x.jpg

András apjától, III. Bélától örökölte meg az általa megfogadott, de meg nem valósított keresztes hadjárat tervét. (Érdekességként érdemes megemlíteni, hogy Endre anyai nagyapja, Châtilloni Rajnáld antiochiai fejedelem az 1187-es hattíni csatában lelte halálát - e vereség lényegében egyenes úton vonta maga után Jeruzsálem muszlim kézre kerülését.) A kisebbik fiú azonban nem nagyon akaródzott teljesíteni a rárótt kötelességet, az erre a célra reáhagyott vagyont is elherdálta (miközben folyamatosan bátyjával, Imrével viaskodott a hatalomért). Végül már mint király - uralkodásának tizenharmadik évében - indult el a Szentföldre (hogy fedezni tudja a költségeket 140 ezüstmárkáért pénzé tette Gizella királyné drágakövekkel díszített aranykoronáját, amelyet a veszprémi székesegyháztól vett kölcsön). Egyes történészek szerint Endre hadjárata inkább volt afféle "turistaút", pedig a középkori források sikeres katonai akcióként emlékeznek meg róla. Tény, hogy a király rengeteg pénzt elszórt különféle szent ereklyék (mint például Szent István első vértanú koponyája, Boldog Tamás apostol jobb keze, valamint egy a hat kancsó közül, melyekben Krisztus a vizet borrá változtatta) megvásárlására, és az is igaz, hogy viszonylag ritkán bocsátkozott harcba seregével. De azt is meg kell említeni, hogy bizonyára elkeserítően hatott rá a hadjárat rossz szervezése és a keresztes hadak csekély létszáma, illetve hogy a templomosok nem fogadták meg taktikai tanácsait, a Tábor-hegyen emelt muszlim vár ostroma előtt sem, ami aztán - András igazát bizonyítva - kurdarcos véget ért.  Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy 1218 novemberében Bajszán közelében megfutamodásra késztette a babilóniai szultán seregét, és ahelyett, hogy felkoncoltatta volna a védtelenül maradt népet - ahogy más keresztesek tették a múltban -, kegyelmet gyakorolt, amiért igen elismerően nyilatkoztak róla a korabeli muszlim krónikások. Jeruzsálembe azonban nem jutott el, még jóval a hadjárat befejezte előtt hazaindult seregével megbetegedése okán. Útközben meglátogatta a lovagrendek nagy várait, többek között a Szentföld legnagyobb lovagvárát, a margati erődöt, és busás évjáradékot - évi 23 kilogramm ezüstpénzt - adományozott a partszakaszt védő johannitáknak, akik igen jó kapcsolatot ápoltak a magyar királyi udvarral (egyébként András nagyanyja, Eufrozina királyné Fehérvártól nem messze adományozott földet az Ispotályos Rend lovagjai számára – erről kapta nevét Sárkeresztes települése).

Forrásaim:

A cím Werbőczy István Hármaskönyvéből vett idézet.

Rolf Singer

A bejegyzés trackback címe:

https://erdekesfehervar.blog.hu/api/trackback/id/tr1918015262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása