Minden fehérvári ismeri a Csitáry G. Emil Uszoda homlokzati falfestményeit, de kevesen tudják, kik is készítették ezeket a képeket. Nos, ugyan nevekkel én sem szolgálhatok, de nemrégiben tudomásomra jutott, hogyan is születtek ezek az alkotások.
De még mielőtt a festményekről írnék, hadd ejtsek néhány szót a létesítményről történetéről. Az úgynevezett Sárréten felépített városi strand a Csitáry-éra legnagyobb beruházása volt. A streamline öltözőszárnyakat Molnár Tibor, az északi, novecento vendéglőt pedig Schmidl Ferenc tervezte. Sajnos az utóbbi épület a II. világháborúban megsemmisült - helyére épült jóval később, a nyolcvanas évek végén a Városi Uszoda acélszerkezetű épülete. Molnár Tibor - ki részt vett az étterem szerkezeti megoldásainak megtervezésében - így írt erről memoárjában: "Most már nem sajnálom a kedves-könnyed vendéglő épületének elpusztulását, melynek tervezésébe sok fiatalos bátorsággal alkottam akkor még nagyon újszerű dolgokat. Már nem kell sajnálnom, mert a helyében épülő fedett uszoda több hasznot hoz a lakosságnak."
"Kordában tartott graffiti"- a 2009-es fotókat Csutiné Schleer Erzsébet készítette.
Csutiné Schleer Erzsébet nemrégiben arra kért, hogy készítsek néhány fényképet Pordán Horváth Ferenc munkáiról. Miután végeztünk a fotózással a Garzonházban, beszélgetésünk során az építész megosztotta velem a közeli uszoda falfestésének történetét - elmondta, hogy anno igen sok gondot okoztak azok a graffitisek, akik rendre összefirkálták az uszoda és a strandépületek szépen karbantartott falait. 2009 környékén Ferenczy Géza igazgató ezt megelégelvén meginvitálta a fiatalokat egy beszélgetésre - a felek akkor egyességet kötöttek, miszerint a graffitisek festhetnek a falra (a festéket is biztosítja az uszoda), de csak komolyan és szépen, illetve természetesen csakis fürdőzés témájú alkotásokat készíthetnek. Így is történt, és az uszoda remek képei még ma is láthatók (anno a strand öltözőszárnyait is kidekorálták, de azok a graffitik a legutóbbi felújítás során eltűntek).
A még meglévő, narancsos színvilágú festmények az uszoda főhomlokzatát díszítik, és mindkét oldalon a strand látható fürdőzőkkel, napozókkal, labdázókkal - a baloldali képen nők és lányok, a másikon férfiak és fiúk. A jeleneteket az álomképekre emlékeztetően elmosódó alakok jellemzik, azok mégis élettel teliek. Ami kifejezetten tetszik nekem, hogy a háttérben megjelennek a fehérvári strandfürdő jellegzetességei, azaz az íves árkádsorok. Sajnos az évek során némileg kifakultak a képek, illetve itt-ott megrongálódtak, és a következő homlokzati felújítás során nagy valószínűséggel eltüntetik majd a graffitiket - pedig remek példái annak, hogyan lehet feldobni unalmas, üres felületeket a lehető legegyszerűbben és leggazdaságosabban, alkotni vágyó fiatalok bevonásával. Így kellene megszépíteni például a Mártírok útja ronda zajvédőfalát is, de egyébként hasonló történt egy hosszú támfallal tavaly novemberben Sárkeresztesen, valamint a Mátyás körúti pozdorjakerítéssel idén májusban a Kortárs Képregény Fesztivál alkalmával.
Ezúttal is köszönettel tartozom Csutiné Schleer Erzsébetnek.
Egyéb forrásaim:
- Csutiné Schleer Erzsébet: Kulturális örökségvédelmi hatástanulmány. Felsőváros. (2010)
- Mérnökök Fejérben - 2011
UPDATE: Később kiderült, hogy a képek Nemes Márton és Gyuricza János alkotásai.
Rolf Singer